فریدان

تمام عواید حاصل از فروش این آلبوم، بدون واسطه به “فریدان” پرداخت خواهد شد.


سبک نواختن نی‌انبان منطقه‌ی غرب هرمزگان در مقایسه با بوشهر از لحاظ ریتم، سرعت، صدا و نوع اجرا بسیار متفاوت است و تقریبا ناشناخته باقی‌مانده است.

فریدان یکی از نوازندگان بنام نی‌انبان در غرب هرمزگان، منطقه‌ی بندر مُقام و گاوبندی (پارسیان) است.

‌هنگامی که از فریدان پرسیدم چطور شد که نواختن نی‌انبان را آغاز کردی، ابتدا سکوت کرد و با مرور گذشته‌اش با صدایی لرزان گفت: ”خدا بیامرز مادرم“.

پدرش در شرکت نفت لاوان کار می‌کرده و علاقه‌ی زیادی به نواختن نی‌جفتی داشته.  فریدان می‌گوید پدرم صبح‌ها قبل از رفتن به پالایشگاه کمی با نی‌جفتی‌اش مشغول به نواختن می‌شد و من هر روز صدای جفتی‌اش را می‌شنیدم و تلاش می‌کردم به دور از چشم پدرم نواختنش را یاد بگیرم.

مادرم می‌ترسید پدرم مرا تنبیه کند و اجازه نمی‌داد تمرین کنم اما با دیدن ذوق زیاد و پشتکارم کم کم با خواندن شعر‌های محلی، همگام با نواختنم به من کمک کرد تا ریتم شعرها را یاد بگیرم. بعد‌ها برایم ضرب نوازی کرد تا بتوانم ریتم را با ضرب هماهنگ کنم.

‌فرید از دوران کودکی به دریا می‌رفته و روی دریا مشغول به کار بوده و در دوران جوانی به عنوان نوازنده‌ی طبل وارد گروه موسیقی سنتی منطقه می‌شود و در کنار  اسطوره‌ی نی‌انبان غرب هرمزگان  مرحوم خماس مشغول به نواختن طبل می‌شود و در همین زمان نیز پنجه‌ی نی‌انبان را از مرحوم خماس می‌آموزد.

‌این روزها فریدان در کنار سعید و ابراهیم دیده‌ور در عروسی‌های منطقه و یا در دُبی نی‌انبان می‌نوازد. تقریبا در هر مراسم عروسی‌ای می‌شود صدای نی‌انبان فرید را شنید، فرید می‌نوازد و همگام با نواختنش همچون مرحوم خماس پا می‌کوبد.

فرید می‌گوید که پنجه‌ی مرحوم خماس را ابراهیم به ارث برده و رقصش را من.

نحوه‌ی انگشت گذاری فریدان بر روی دسته‌ی نی‌انبان نیز منحصر به فرد است. روزی هنگام کار بر روی دریا و ماهیگیری انگشتش دچار حادثه شد و دیگر مثل سابق قابل استفاده نبود، بنابراین شیوه‌ی انگشت‌گذاریش را تغییر داد تا بتواند به نواختن نی‌انبان ادامه دهد.

 


ضبط و پژوهش: مهران مبارکی – حسین ابراهیمی | نوازندگان طبل: سعید آبک – امیر احمدی‌زاده | با تشکر از: جماع بوجراشی

 طراح کاور: واران عزیزپور | ناشر: رادیونواحی | سال انتشار: ۱۳۹۸


* برای دیدن راهنمای خرید کلیک کنید *


آثار مرتبط

سلام، با عرض خسته نباشید خدمت شما هنرمندان عزیز بابت این اثر هنری(فریدان)…
چگونه بعد از خرید میشه این آلبوم رو دانلود کرد.
موفق و موید باشید….سپاسگزارم

سلام مرتضی. بعد از تکمیل فرآیند خرید فایل‌ها به ایمیلی که هنگام خرید برامون ثبت کردی ارسال میشه. اگه در دانلود فایل‌ها مشکل داشتی و یا به هردلیلی موفق به دریافت فایل‌ها نشدی لطفاً به پشتیبانی سایت ( قسمت تماس با ما) در تلگرام پیام بده تا آلبوم رو برات ارسال کنیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

آواها و نواهای منتخب …