پهلوان اسماعیل

تمام عواید حاصل از فروش این آلبوم، بدون واسطه به “پهلوان اسماعیل” پرداخت خواهد شد.


* برای حمایت بیشتر از پهلوان اسماعیل به این صفحه مراجعه کنید *


موسیقی در بلوچستان با زندگی مردم بلوچ در هم آمیخته شده؛ از تولد تا مرگ، از اندوه تا شادی و حتی درمان بیماری‌های جسمی و روانی، موسیقی عضو جدایی ناپذیر مردم بلوچ است.

پهلوان اسماعیل ۴۵ ساله ‌است. پدرش کشاورز و دامدار بوده و مهارت زیادی در شعر و شاعری داشته است.به گونه‌ای که اسماعیل از او به عنوان پایه‌ی الهاماتش یاد می‌کند.

اسماعیل در ۱۲ سالگی به دعوت یکی از مشاهیر موسیقی مکران زمین، حاج کمال خان، که استعداد موسیقی او را دریافته بود در مراسمی حضور می‌یابد. اسماعیل از آن رویداد به عنوان نخستین مواجه‌اش با دنیای موسیقی حماسی بلوچستان یاد می‌کند. اسماعیل دوره‌ای نیز به شاگردی نزد ملا غلام قادر پرداخته است.

شئر (شعر) آوازی‌ست که دارای مضامین حماسی، عشقی، تاریخی، اجتماعی، پند و اندرز و … و در واقع داستان‌سرایی همراه با موسیقی‌ است. عنوان شائر (شاعر) نیز به کسی که شئر را با ساز و آواز اجرا کند تعلق دارد. به این مقام در مراتب کمال پهلوان می‌گویند.

پهلوان ترکیبی از دو کلمه‌ی پهلو و وان است. پهلو به معنی دلاور و وان به معنی خواننده. بنابراین پهلوان یعنی روایت‌گر دلاوری و شجاعت‌ها. جایگاه پهلوان در بلوچستان را می‌توان با جایگاه بخشی‌های خراسان و عاشیق‌های آذربایجان یکی دانست.

شئر را در محافل و مجالس بزرگ ارائه می‌کنند و سازهای همراه شعر سرود و تمبورک است. اسماعیل کوسه در حال حاضر با شرکت در مجالس و محافل و رویدادهای محلی و با حمایت اهل فرهنگ و دغدغه‌مندان موسیقی بلوچی کسب درآمد و از موسیقی اصیل منطقه حفاظت می‌کند.

آلبوم پیش رو حاصل همراهی با پهلوان اسماعیل و همراهانش در یک محفل شبانه است. شبی با حضور اهالی بلوچ منطقه و در کنار برکه‌ای آرام و زمین و آسمان بی‌انتهای بلوچستان و اهالی مهمان‌نوازش که حال خوب دلشان به وسعت همان زمین و آسمان بی‌انتهاست. اسماعیل آن شب به همراهی جوانان اهل موسیقی همراهش و حمایت حاضران با داستان‌های پرگداز بلوچستان و تسلطش بر ساز و روایت، داستان‌های حماسی مردم بلوچ را به زیبایی هر چه تمام‌تر روایت کرد.

در انتها لازم به ذکر است این مجموعه‌ صرفاً کوششی‌ است در راستای نشر و حمایت از آثار این هنرمند و از هر ادعایی به دور است.

 


ضبط و پژوهش: پیمان یزدانی – حسین ابراهیمی | طراح کاور: واران عزیزپور | عکاس: پیمان یزدانی |
| سایر هنرمندان: نبی بخش جت، برکت پارسا، حنیفه نوحانی |
| ناشر: رادیونواحی | سال انتشار: ۱۳۹۹|


* برای حمایت بیشتر از پهلوان اسماعیل به این صفحه مراجعه کنید *


آثار مرتبط

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

آواها و نواهای منتخب …