خدیجه‌خاله

خدیجه‌خاله

تمام عواید حاصل از فروش این آلبوم، بدون واسطه به “خدیجه خاله” پرداخت خواهد شد.


خدیجه متولد سال ۱۳۱۴ است. در گیلان اغلب او را با نام «خجو» یا «خدیجه‌خاله» می‌شناسند. زبان مادری او تالشی است و فارسی را به‌سختی صحبت می‌کند. شغل خدیجه‌خاله دامداری است. او، همچنان سرزنده و سرمست، از درختان گردو و ازگیل بالا می‌رود و هرروز قبل از طلوع آفتاب رمه‌هایش را برای چرا به مرتع می‌برد.
زندگی خدیجه‌خاله با طبیعت گره خورده و او، با نگاهی سرشار از نگرانی، نظاره‌گر تخریب جنگل‌ است و پیوسته از حضور شرکت‌های چوب‌بُری، که خانه‌اش را محاصره کرده‌اند، شکایت دارد و با سینه‌ای پررنج می‌گوید: «صدای منِ پیرزن که به جایی نمی‌رسد».
خدیجه، علی‌رغم اصرار جنگل‌بانی بر تخلیه‌ی خانه‌اش، کماکان آنجا زندگی می‌کند. او می‌گوید: «من هیچ کجا نمی‌روم؛ زاده‌ی جنگلم و باید همین‌جا خاک شوم!»
خدیجه دلتنگی‌هایش را با نواختن نی تسلی می‌دهد. او نی‌نوازی را در کودکی آموخته است، نی‌هایی که از پوست درخت ون ساخته شده‌اند. این روزها نیز خود هم نی می‌سازد و هم در هر محفلی بی‌دریغ نی می‌نوازد. تنوع ساز در موسیقی تالش به‌طرزی غیرمنتظره محدود است. عمده‌ترین ساز آن منطقه نی چوپانی است که به «لَلَه» شهرت دارد و در گیلان و مازندران نیز رایج است. امروزه، عمومی‌ترین منظومه‌ی مردم تالش «نقل مَموبه (محمودبه)» است و خدیجه در نواختن این منظومه‌ی محبوبِ تالشی تبحری خاص دارد.
متأسفانه، ‏پیشرفت مجموعه‌ی پیش‌رو به‌دلیل شیوع بیماری کرونا متوقف شد. بنا بر اقتضای شرایط، تصمیم گرفتیم به قطعاتی که پیش‌تر ضبط کرده‌ بودیم بسنده کنیم.
این مجموعه تلاشی‌ست برای ثبت و معرفیِ تنها گوشه‌ای از موسیقی این هنرمند و یقیناً نمی‌تواند ادعایی در بازتاب تمامی اَبعاد زندگی موسیقایی او داشته باشد.

 


ضبط و پژوهش: حسین ابراهیمی – لیلا مهربخش | طراح کاور: واران عزیزپور | ناشر: رادیونواحی | سال انتشار: ۱۳۹۹


* برای دیدن راهنمای خرید کلیک کنید *


آثار مرتبط

با تشکر از انتشار آلبوم خدیجه خاله
خیلی عالی بود ممنون فقط صفحات ۲،۳ و ۴ کاور آلبوم خیلی کیفیت پایینی داشتن و قابل خوندن نبودن

سلام سجاد عزیز! بابت این مشکل ازت عذرخواهی می‌کنم. فایل‌ها رو مجدداً جایگزین می‌کنم و امیدوارم مشکل برطرف بشه. ضمناً می‌تونی به پشتیبانی از طریق تلگرام پیام بفرستی تا فایل‌ها رو برات ارسال کنم.

کاورها جایگزین شد. در صورت تمایل لطفاً به پشتیبانی از طریق تلگرام پیام بفرستین تا رسید خرید و فایل‌ها رو مجدداً براتون ارسال کنم.

سلام علیرضا جان. فایل‌ها و رسید خرید به ایمیلتون ارسال می‌شه. لطفاً اسپم رو هم چک کنید و اگه مشکلی وجود داشت از طریق پشتیبانی پیام بفرست تا فایل‌ها رو از اون طریق برات ارسال کنیم.

سلام فرید عزیز! متاسفانه در حال حاضر با مشکلی مواجه شدیم که سایز و کیفیت کاورها رو کم می‌کنه و در تلاشیم زودتر حلش کنیم. لطفاً به پشتیبانی از طریق تلگرام پیام بده تا فایل کاورها رو برات ارسال کنیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

آواها و نواهای منتخب …